E Diela XXVI gjatë vitit – Viti A

Ungjilli_nga arhivi_Luigj Sopi_11
Leximi i parë (Ez 18, 25-28)  Nëse i paudhi kthehet prej paudhësisë së vet, ai ia kthen jetën vetvetes. Lexim prej Librit të Ezekielit profet Kështu thotë Zoti: “Ju thatë: ‘Nuk është e drejtë udha e Zotit’. Dëgjoni, pra, shtëpia e Izraelit: A thua mënyra e sjelljes sime vërtet s’është e mirë? Apo më parë mënyra e veprimit tuaj është e keqe? Sepse, kur i drejti e lë drejtësinë e vet e bën padrejtësinë, ai do të vdesë: për shkak të padrejtësisë që Lexo më shumë...

Papa Françesko: Ju falënderoj që më ftuat ta vizitoj atdheun tuaj, “tokën e shqiponjave”

Papa Françesku Viziton Shqiprin_nga arhivi_Luigj Sopi_11789
Nga vizita e Papës në Shqiperi Shkruan; Don Albert Demaj Falënderojmë Zotin, qä na dha mundësinë të shkojmë për ta ndarë gëzimin me mijëra e mijëra shqiptarë të pranishëm në sheshin Nënë Tereza në Tiranë. Misioni ynë ishte grupi më i madh nga diaspora që në mënyrë të organizuar morëm pjesë në këtë ngjarje historike. Ishte ndjenjë e papërshkrueshme, mbresëlënse, kënaqësi, të jesh në një atmosferë të tillë. Njerëzit nga emocionet e shumta nuk i ndalnin Lexo më shumë...

VIZITA E PAPËS FRANÇESKU NË SHQIPËRI NJË DITË HISTORIKE PËR KOMBIN SHQIPTAR

10678802_10152795404337962_7878305711840226211_n
PAPËS FRANÇESKU, FJALIMI I MIRËSEARDHJES  Takimi me Presidentin e Republikës dhe me Trupin Diplomatik Zoti President,  Zoti Kryeministër, Të nderuar Anëtarë të Trupit Diplomatik,Shkëlqesi, Zonja dhe Zotërinj,  Jam shumë i gëzuar që gjendem mes jush, në tokën e fisme të Shqipërisë, tokë heronjsh, që kanë flijuar jetën për pavarësinë e vendit, tokë martirësh, të cilët e kanë dëshmuar fenë në kohët e vështira të përndjekjes. Ju falënderoj që më ftuat Lexo më shumë...

E Diela XXV gjatë vitit – Viti A

Ungjilli_nga arhivi_Luigj Sopi_11
Leximi i parë (Is 55, 6-9) Mendimet tuaja, nuk janë mendimet e mia. Lexim prej Librit të Isaisë profet Kërkojeni Zotin deri sa mund të gjendet, thirreni në ndihmë deri sa është afër! Le ta lërë i patenzoni udhën e vet, njeriu i keq synimet e veta, le të kthehet te Zoti e ai do të ketë mëshirë për të, tek Hyji ynë që është bujar në falje. Sepse mendimet tuaja nuk janë mendimet e mia, as udhët tuaja, nuk janë udhët e mia – thotë Zoti. Sepse, sikurse qielli që është Lexo më shumë...

Intervist me Imzot Rrok Mirditen – Papa Françesku në Tiranë, Kisha e populli në pritje…

Imzot Rrok Mirdita_nga arhivi_Luigj Sopi_106
Na ndajnë vetëm dy ditë nga takimi me Papën Françesku në Tiranë dhe mbarë kisha në trevat shqiptare, por edhe shumë qytetarë të vendit e kombit tonë, presin me gëzim ardhjen e pasardhësit të Shën Pjetrit. Ndër ta, edhe ipeshkvi i Tiranës, i cili foli për jetën e vet dhe për kishën shqiptare në një bisedë me gazetarin polak Wlodzimierz Redzioch u paraqit kështu:  Jam një i krishterë, të cilin Hyji e thirri t’i shërbejë Kishës, fillimisht si meshtar e më vonë Lexo më shumë...

Populli  shqiptar i dashur dhe shumë i respektuar nga Vatikani

Papa Françesku Viziton Shqiprin_nga arhivi_Luigj Sopi
Shqipëria, ka nderin të jetë vendi i parë europian që vizitohet nga Papa Françesku. Këtë akt vlerësimi e kanë kuptuar të gjithë. Shqiptarët, janë popull fisnik…  “Këtë vit, është parashikuar Shqipëria. Disa thonë se Papa ka një stil, që e bën të fillojë gjithçka nga periferia. Por jo, pse shkoj në Shqipëri? Për dy arsye të rëndësishme. Së pari, sepse kanë arritur të formojnë një qeveri – mendoni se jemi në Ballkan, eh? – një qeveri bashkimi kombëtar Lexo më shumë...

T’I LUTEMI ZOTIT ME TË LUMEN NËNË TEREZË

Nena Treze_nga arhivi_Luigj Sopi_102
Në festën liturgjike kishtare të së Lumes Nënë Terezë që kremtojmë më 5 shtator, e që përkon më përvjetorin e vdekjes, ti drejtohemi Zotit, që të na ndihmojë ta duam njëri-tjetrin kurdoherë me këtë uratë që e Lumja Nënë Terezë na ka lënë:  ‘Hapna sytë tanë, o Zot!” O Zot, hapna sytë tanë, që të mund të shohim Ty në vëllezërit e motrat tona. Hapna veshët tanë, që t’i dëgjojmë thirrjet e atij që ka uri, që ka të ftohtë e frikë, të Lexo më shumë...

Shënohet 104 vjetori i lindjes së Nënë Terezës – Institucionet nuk e nderojnë

Nena Treze_nga arhivi_Luigj Sopi_10
Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur botërisht me emrin “Nënë Tereza”, simboli i paqës e dashurisë, shqiptarja që e bëri botën ta njoh shqiptarinë, për 104 vjetorin e lindjës (26 gusht 1910) të saj, nuk u nderua me asnjë urim të vetëm nga krerët Institucional të Kosovës. Nëna e gjithë botës, në Kosovë u përkujtua vetëm përmes një ekspozite me pikturat e portretit të saj organizuar në Katedralen ‘Nënë Tereza’ në Prishtinë. Portrete këto të pikturuara nga Lexo më shumë...

Intervistë me Don Lush Gjergjin: Ekstremizmi si pasojë e shthurjes së islamit tradicional

Don Lush Gjergji_nga arhivi_Luigj Sopi_7373
FATON ISMAJLI gazeta Exspress Absurdi më i madh që po ndodh sot është vrasja e njeriut në emër të Zotit. Arrestimet ndaj të dyshuarve po ndodhin pas një gjumi pesëmbëdhjetëvjeçar të Shtetit të Kosovës. Ekstremizmi fetar islamik po ndodh për shkak të shthurjes së asaj se çka është fe tradicionale shumëshekullore. Tash, secili shtet po e kërkon modelin e vet të fesë islame. Të gjithë shqiptarët i kam vëllezër e edhe Shefqet Krasniqin. Zëvendësi i Ipeshkvit të Kosovës, Lexo më shumë...

Ipeshkvi i Kosovës Imzot Mark Sopi (1938-2006),  një vijues i denjë i traditës për Fe e Atdhe

historiku i famullise_clip_image002
(Kjo temë është mbajtur ,prezentuar në sesionin e XII shkencor që Shoqata “Trojet e Arbrit” organizoi më 9 gusht 2014 në Gjakovë me temë : “Ripushtimi jugosllav i Kosovës dhe trojeve tjera etnike prej vitit 1944 dhe Qëndresa shqiptare”) Tomë Mrijaj Përhapja e krishtërimit në Kosovë, në territorin e Ipeshkvisë Shkup-Prizren, zë fill në kohën apostolike, kur dihen udhëtimet apostolike dhe predikimet e Shën Palit apostull, veçanërisht në qytetet e Evropës Juglindore, Lexo më shumë...
Top